Working together for green, competitive and inclusive Europe

Žarnyno-kraujo-kepenų ašis: cirkuliuojantis mikrobiomas kaip neinvazinis uždegiminių žarnyno ligų ir pirminio sklerozuojančio cholangito žymuo

Projekto vykdytojas: Lietuvos sveikatos mokslų universitetas 
Projekto pavadinimas: Žarnyno-kraujo-kepenų ašis: cirkuliuojantis mikrobiomas kaip neinvazinis uždegiminių žarnyno ligų ir pirminio sklerozuojančio cholangito žymuo
Projekto kodas:  LT08-1-ŠMSM-K01-004 (Sutarties Nr. S-BMT-21-11 (LT08-2-LMT-K-01-060))
Tinkamų finansuoti projekto išlaidų suma: Projektui įgyvendinti skiriama 999990,35 Eur, iš kurių 849991,8 Eur yra mechanizmų lėšos ir 149998,55Eur yra bendrojo finansavimo lėšos.
Sutarties pasirašymo data:  2020-11-30
Projekto įgyvendinimo terminas: 2021-01-01 – 2023-12-31
Projekto partneriai: 
Oslo University Hospital (NO)
Latvian Biomedical Research and Study Centre (LV)
University of Tartu (EE)
Projekto interneto svetainė

Trumpas projekto aprašymas:

Tikslas – Baltijos šalių ir Norvegijos mokslinėms institucijoms vykdant aukšto lygio tarpdisciplininį projektą, nustatyti cirkuliuojančio kraujo mikrobiomo sandarą, sergant uždegiminėmis žarnyno ir susijusiomis autoimuninėmis kepenų ligomis.
Žarnyno mikrobiomas turi didelę reikšmę uždegiminės žarnyno ligos opinion kolito (OpK) ir su ja susijusios autoimuninės tulžies latakų ligos – pirminio sklerozuojančio cholangito (PSC) išsivystymui. Dėl lėtinio žarnyno gleivinės uždegimo išsivysto padidėjęs žarnyno pralaidumas, dar vadinamas “pralaidaus žarnyno sindromu” (angl. “leaky gut phenomenon”), kuomet dėl virškinamojo trakto ląstelių pažeidimo, į žmogaus kraujotaką gali patekti ksenogeninės molekulės ir žarnyno bakterijos. Naujausi tyrimai parodė, kad žmogaus kraujo mėginiuose yra randama bakterijų DNR, tačiau cirkuliuojantis kraujo mikrobiomas ir jo klinikinė reikšmė sergant OpK ir PSC ligomis iki šiol dar nebuvo ištirta. Šiame projekte, pasitelkiant Norvegijos ir trijų Baltijos šalių mokslininkų multidisciplininę komandą, bus tiriamas cirkuliuojantis kraujo mikrobiomas ir jo pokyčiai OpK ir PSC atvejais bei įvertinta specifinių kraujo mikrobiomo profilių diagnostinė bei prognostinė vertė, pateikiant kliniškai reikšmingus duomenis, kurie gali pasitarnauti naujų neinvazinių diagnostikos priemonių kūrimui ir personalizuotam ligos gydymui.


Daugiau informacijos apie projektą vaizdo įraše.



Bendraukime