Working together for green, competitive and inclusive Europe

Naujienos

Sąmoningą ir sveiką tėvystę padės ugdyti šeimas lankantys specialistai

Liepos 7 dieną Centrinė projektų valdymo agentūra paskelbė kvietimą teikti paraiškas projektui „Šeimų lankymo, teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas, modelio įdiegimas“. Tekti paraiškas galima iki 2021 m. rugsėjo 7 d. 17:00 val.
 
Tai jau antrasis kvietimas, kurio galimybėmis kviečiamos pasinaudoti Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigos ir  savivaldybės, siekiant Lietuvoje įdiegti tiek psichologinei jaunų šeimų sveikatai, tiek sąmoningai tėvystei labai svarbų šeimų lankymo, teikiant ankstyvosios intervencijos paslaugas, modelį.
 
Projektas buvo inicijuotas, remiantis  JAV bei Europos šalių patirtimi.  Šiose šalyse šeimoms iš pažeidžiamų socialinių grupių jau kuris laikas nemokamai teikiamos tapimo tėvais edukacinės paslaugos jų namuose, ypatingą dėmesį skiriant motinystei dar tik besiruošiančioms moterims , taip pat vaiko iki 2 m. sveikatos priežiūrai.

Intervencijos paslaugomis jos pavadintos todėl, kad ne projekto dalyvės važiuoja į sveikatos priežiūros įstaigą, bet įstaigos darbuotojai suteikia periodišką nemokamą individualizuotą pagalbą dalyvės namuose (taip ne tik susipažįstama su programos dalyve, bet ir įvertinami jos individualūs poreikiai pagal gyvenimo aplinką). Kitas svarbus aspektas – paslaugos suteikiamos ne tada, kai jau pati būsimoji mama pajunta pavojų savo ar vaiko sveikatai, bet tuomet, kada mama turi gauti tam tikras žinias ir įgūdžius savo bei vaiko sveikatai apsaugoti.
 
Kas leidžia tikėti šių projektų sėkme?
 
JAV plačiai žinomos Slaugytojų ir šeimos partnerystės programos („Nurse-Family Partnership“- NFP), kai slaugytojos lanko besilaukiančias ir neseniai pagimdžiusias mamas, kurios gauna mažesnes nei vidutines pajamas. Programos sėkmė lėmė šio projekto atsiradimą Lietuvoje. Panašių sėkmingų programų turime ir Europoje.

Šalių patirtis rodo, kad įdiegus šį modelį, 60 proc. sumažėja naujagimių  mirtingumas, 31 proc. sumažėja greito (per 2 metus po pirmojo gimdymo) antrojo nėštumo tikimybė, 38 proc. mažiau vaikų hospitalizuojama dėl traumų (0-2 metų), fiksuojama 31 proc. mažiau smurto atvejų prieš vaikus (4-15 metų). Modelis svarbus ir būsimų mamų sveikatai apsaugoti: iki 24 proc. sumažėja rūkymas nėštumo metu, nėštumo hipertenzijos diagnozuojama 27 proc. mažiau, ankstyvo gimdymo iki 37 savaičių rizika mažėja net 28 proc..

Europinėse programose dalyvavusios slaugos darbuotojos įžvelgė ir kitą svarbų programos privalumą – tarp būsimos gimdyvės ir slaugytojos pasitikėjimą užauginęs ryšys sumažina mamų depresijų bei pykčio priepuolių skaičių.
 
Kaip  bus kuriamas modelis?
 
Siekiant  užtikrinti projekto sėkmę, slaugytojams ir akušeriams jau sukurta mokymų programa, kuri įgalins teikti ankstyvojo sveikatos priežiūros mokymo paslaugas, skirtas besilaukiančioms, pagimdžiusioms ir auginančioms vaikus iki 2 metų moterims. Mokymų programai atrenkami motyvuoti, bendraujantys ir empatiški specialistai, kurių asmeninės savybės padės užtikrinti projekto sėkmę.

Šis kvietimas teikti paraiškas yra Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo finansuojamos Sveikatos programos dalis. Daugiau informacijos apie jį bei paraiškų teikimo sąlygas galite rasti čia.

Media galerijos

Bendraukime